Den 13 november anlände jag till vår skola med spänning och nyfikenhet och kunde inte vänta med att starta vårt evenemang med Get Moving till hjälp för barn i nöd.

Huvudtemat och fokus för årets Children in Need var att främja och mästare för välbefinnande genom att utforska och 5 vägar till välbefinnande över hela landet.

Vi behövde inte tänka för mycket för att besluta att vi alla här på Oakleigh ville delta i detta evenemang. Att vara ansluten, att vara aktiv, att kunna lära sig; hjälpa andra och ta hänsyn till - alla dessa 5 sätt är grundläggande viktiga för alla barn och deras familjer och för oss alla, personalen på Oakleigh.

Det var hjärtvärt att se så många av oss, vuxna klädda i gula och täckta av fläckar. Barnen anlände i olika nyanser av gula, prickar och fläckar täckta fleeces och ansikten kunde ses överallt.

Precis klockan 10 började vi vår Get Moving and Grooving Zoom-session värd Yellow Class och vilken explosion vi hade. Många klasser och barn anslöt sig till oss och mitt i den andra nationella avstängningen när vi måste ta ett socialt och fysiskt avstånd - vilken gåva det var att bli ansluten till skärmen och dela stunder av roligt, att vara aktiv tillsammans. Att se barnens reaktion när de ser några av deras vänner i en annan klass och delar ett ögonblick tillsammans - jag känner att vi verkligen skapade några magiska stunder mitt i separationen.

Barnen dansade och rörde sig och rillade och vi samlade ett kikstöd på £ 43.60 vilket bidrog till landets ungefärliga summa på £ 41 miljoner.

Jag kände mig stolt, jag var stolt över att delta och för att underlätta och stödja våra barn att "vara den förändring du vill se i världen".