Den 13. november ankom jeg til vores skole med spænding og nysgerrighed og kunne ikke vente med at starte vores begivenhed med Get Moving til hjælp for børn i nød.

Hovedtemaet og fokus for dette års Børn i Nød var at promovere og forkæmpe for velvære ved at udforske og 5 måder til velvære over hele landet.

Vi behøvede ikke at tænke for meget for at beslutte, at vi alle her på Oakleigh ville deltage i denne begivenhed. At være forbundet, være aktiv, være i stand til at lære; hjælpe andre og tage varsel - alle disse 5 måder er grundlæggende vigtige for alle børnene og deres familier og for os alle, personalet på Oakleigh.

Det var hjertevarmende at se så mange af os, voksne klædt i gule og dækket af pletter. Børnene ankom i forskellige nuancer af gule, prikker og pletter dækket fleece og ansigter kunne ses overalt.

Præcis klokken 10 startede vi vores Get Moving and Grooving Zoom-session, der var vært for Yellow Class, og hvilken blast vi havde. Mange klasser og børn sluttede sig til os og midt i den anden nationale lockdown, når vi er nødt til social og fysisk afstand - hvilken gave det var at få forbindelse til skærmen og dele sjove øjeblikke, være aktive sammen. At se børnenes reaktion, når de ser nogle af deres venner i en anden klasse og deler et øjeblik sammen - jeg føler, at vi virkelig skabte nogle magiske øjeblikke midt i adskillelsen.

Børnene dansede og bevægede sig og rillede, og vi rejste et kæmpebeløb på £ 43.60, hvilket bidrog til landets omtrentlige samlede beløb på £ 41 millioner.

Jeg følte mig stolt, jeg var stolt af at deltage og for at lette og støtte vores børn til 'at være den forandring, du ønsker at se i verden'.